grupa Impro Atak!

impro atak (1)

Impro Atak! to powstała w 2014 r. grupa teatralna, wykorzystująca różne formy improwizacji. W jej skład wchodzą profesjonalni aktorzy oraz muzycy. Spektakl wystawiane przez zespół powstają ad hoc, na podstawie sugestii widza, który inspiruje aktorów do tego co ma się wydarzyć na scenie. Powoduje to ze każde przedstawienie jest niepowtarzalne i wyjątkowe. Początkowo grupa przyjęła nazwę Produkt Krajowy Impro. W jej skład weszli: Jacek Stefanik (założyciel grupy ), Kamila Salwerowicz, Lilu, Michał Bieliński, Wojtek Oleksiewicz, Piotr Gawron-Jedlikowski, Janek Jakubowski oraz Sławek Bartkiewicz. Pierwsze przedstawienie tzw. krótkie formy improwizacyjne pt. „Impro Atak!” miało premierę 2 listopada 2014 r na deskach teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, z którym od tego momentu grupa jest na stale związana. Wiosną 2015 r grupa rozrosła się o kolejnych członków: Jolantę Jackowską oraz Zoraka. W tym również czasie grupa zmieniła nazwę na Impro Atak! utożsamiając się z nazwą pierwszego spektaklu. Zespół związany jest ze swoim rodzinnym miastem poprzez inicjatywę Scena Impro Łódź, jak również z Trójmiastem w ramach sceny Teatr Impro Sopot. Jesienią i zimą 2015 do składu zespołu dołączyli: Magdalena Prochasek, Piotr Rogucki, Katarzyna Chmara
i Sławomir Badowski. We wrześniu 2016 skład grupy powiększył się o Michała Kruka, Konrada Michalaka, Artura Jóskowiaka, Mateusza Płochę, Tomasza Marcinko, Piotra Bondyrę,  Adama Każmierowskiego, Beatę Różalską i Karola Sargalskiego.

W ramach Sceny Impro Łódź miały miejsce następujące premiery:

  • 2 listopada 2014 – „Impro Atak!”
  • 7 listopada 2015 – „Impro Atak! W pogoni za Haroldem”
  • 16 stycznia 2016 – „Impro Atak! Musical improwizowany”
  • 3 kwietnia 2016 –  „Impro Atak! Bajka improwizowana”
  • 16 kwietnia 2016 –  „Impro Atak! Siła Armando”
  • 25 listopada 2017 –  „Impro Atak! Kryminał improwizowany”
  • 9 marca 2018 –  „Impro Atak! Koncert Życzeń”
  • 22 listopada 2018 – „Impro Atak! Podglądacze”

Aktualny skład grupy Impro Atak!: Jacek Stefanik, Jolanta Jackowska, Kamila Salwerowicz, Magdalena Prochasek, Katarzyna Chmara, Agata Mysliwiec, Jacek Sut, Wojtek Oleksiewicz, Jan Jakubowski, Piotr Gawron-Jedlikowski,  Sławek Badowski, Sławek Bartkiewicz, Michał Kruk, Konrad Michalak,  Piotr Bondyra,  Beata Różalska.

IDEA IMPRO

Impro to technika teatralna znana na całym świecie. Jej korzeni możemy doszukiwać się we Włoszech w średniowiecznej commedia dell’art- ulicznych teatrach w których aktorzy odgrywali improwizowane spektakle prosząc publiczność by określała okoliczności i zachowania postaci.
Z czasem ta forma teatru popadła w zapomnienie by odrodzić się w latach 60-tych XX wieku za sprawą dwójki niezależnie działających propagatorów tego nurtu Viole Spolin w USA i Keitha Johnstone’a w Wielkiej Brytanii.

Improwizacja w skrócie impro polega na budowaniu przedstawienia teatralnego na oczach widza na podstawie spontanicznego działania aktorów. W improwizacji scenariusz jest nieobecny, a aktor czerpie inspirację do działania między innymi z sugestii publiczności, reakcji partnera, obserwacji otoczenia. Taka forma improwizacji pozwala lepiej zrozumieć naturę widowiska teatralnego, którego aktor jest pełnoprawnym uczestnikiem i współautorem. Z takiej szkoły teatralnej wywodzi się wielu znanych aktorów, m. in. Robin Williams, Tina Fey, Stephen Colbert. Istnieje wiele nurtów teatru improwizowanego: krótkie i długie formy komediowe, musicale i improwizacja eksperymentalna. W Polsce improwizacja znana jest obecnie szerszej publiczności z programu „Spadkobiercy” emitowanego w TV4. W Ameryce popularność zdobyło show improwizacyjne „Whose line is it anyway”.